Máris elvesztett egy sorozatot a friss világbajnok
2024. október 29. – Szerző: Krikettgalaxis
Kilenc napja lett világbajnok Új-Zéland női csapata, és máris 2–1-re elbuktak egy sorozatot India vendégeként: igaz, ez most egynapos krikett volt, míg a vébécímüket Húsz20-ban szerezték. Bár a játékosaik nagyrészt ugyanazok voltak... A sorozatot egyébként teljes egészében Ahmadábádban rendezték a hatalmas Narendra Modí stadionban.
A kép szerzője: Kalyan Shah (Wiki Commons), licenc: CC BY-SA 3.0
Az első összecsapáson India egy kisebb sérülés miatt pihentette Harmanprít Kaurt, így kapitányuk Szmriti Mandháná volt, és bevetettek két újoncot is: a WPL-ből már ismert Száimá Thákort és a még ott sem látott Tedzsal Haszabniszt. Új-Zéland nagyrészt a Húsz20-as vébé sikercsapatát küldte pályára, de nem 100%-ban, például Molly Penfold és Jess Kerr sem játszott a tornán. India az ütést választotta, és bár 5 játékosuk is átlépte a 30 pontot, de például a 45-öt már senki sem érte el, és a 30 alatt maradók pedig jócskán 30 alatt maradtak, így összpontszámuk csak 227 lett úgy, hogy 44.3 alatt elfogyott az egész csapat. Az ismeretlen
Haszabnisz viszont nagyon jó benyomást keltett: 42-vel ugyanis ő lett csapata legeredményesebb ütőse, míg az új-zélandi dobók közül a Kerr-nővérek, Jess és Amelia emelkedett ki leginkább: előbbi 3, utóbbi 4 ütőst ejtett ki. A kergetők viszont ennél a 227-nél is jóval gyengébben muzsikáltak: bár 5 játékosuk is átlépte a 20 pontot, de például a 40-et már senki sem érte el, és a 20 alatt maradók pedig jócskán 20 alatt maradtak, így összpontszámuk csak 168 lett úgy, hogy 40.4 alatt elfogyott az egész csapat. Bár közben a legtöbb kaput Rádhá Jádav szerezte, de a Haszabnisz melletti másik újonc, Thákor is szépen mutatkozott be, hiszen jó gazdálkodása mellett két ütőst is kiejtett, köztük a nyitó Suzie Batest is. Érdekesség, hogy a két félidőben összesen 266 pöttyös labdát láthattunk.
A második meccsen egyenlített a világbajnok, pedig kaptak egy rossz hírt: sérülés miatt Amelia Kerr már nem tudott többet pályára lépni ebben a sorozatban (sőt, várhatóan a BBL nagy részében sem). Ezúttal ők ütöttek először, és mindjárt a nyitó pár, Bates és Georgia Plimmer 87-ig repítették őket, sőt, Bates egyéniben 50-est is szerzett. De ez még semmi nem volt Sophie Devine-hoz képest, aki 79 futást kaszált be, és egyébként majd a második félidőben 3 kaput is szerzett. De még az első félidővel kapcsolatban meg kell említenünk, hogy India még egy újoncot avatott ma, és a fiatal, balra pörgető Prijá Misrá egy kapuval mutatkozott be. Rádhá Jádav pedig ma is elemében volt, 4 ütőst ejtett ki, de ez is kevés volt, mert Új-Zéland egy kellemetlen, 260-as célt állított fel. Ez pedig, ahogy telt az idő a második félidőben egyre kellemetlenebbé vált, ugyanis sorra estek ki az indiai ütősök anélkül, hogy bármelyikük is valami nagyobb pontszámot hozott volna össze. A 9. kapus társulás, Jádav és Száimá Thákor még egy indiai rekordot jelentő 70-es párt alkotva annyit el tudott érni, hogy a vereségük ne legyen annyira súlyos, de azért a kudarc így is 76 futásos lett.
A harmadik mérkőzés döntötte el tehát a sorozat kimenetelét, és most már India sem avatott újoncot. Az ütést választó Új-Zéland ezúttal nagyon lassan kezdett: a 11. játszmában például, amikor a 3. ütősüket elvesztették, még csak 36 futásuk volt, és a 19-edikben, amikor a 4. játékosuk esett ki, csak 66. Az első igazán komoly társulásuk csak 88/5 után érkezett el: ekkor Brooke Halliday és Isabella Gaze együtt 64 pontot szerzett, és mivel Halliday más társulásokban is jól teljesített, ő összesen 86-ig jutott el a végére. Igen hasznos volt még a 9. rendű Lea Tahuhu is, aki a végén 14 dobásból 24-et gyűjtött be, így a csapat legalább 232-ig föl tudott jönni, ami a lassú kezdéshez képest nem volt rossz. De ahhoz képest jó sem, ahogyan India ütött: mindjárt a nyitójuk, Szmriti Mandháná 100-ast szerzett, és csak a 41. játszmában esett ki – majd Harmanprít Kaur, aki sérülése után visszatért, szintén 59-neskit teljesített. És mivel a kapuk lassan fogytak, így Indiának egyáltalán nem kellett izgulnia a végén: 34 megmaradó dobással beértek a célba.
India ezzel úgy jött föl a 2022–2025-ös ICC-bajnokság tabellájának 3. helyére, hogy még sokkal kevesebbet játszottak, mint bárki más. Ez a sorozat egyébként vébéselejtező is, de India számára nincs tét, hiszen 2025-ben ők lesznek a házigazdák, így mindenképpen kijutnak. Új-Zéland viszont a még éppen kijutást érő 6. helyen áll most – igaz, nem sok esély van rá, hogy valaki leelőzi a mögötte állók közül a végén, ha meg mégis, akkor sem végleges, hogy nem jutnak ki a világbajnokságra, hiszen akkor egy újabb selejtezőbe pottyannak át, ahol gyengébb csapatokkal kell játszaniuk.
India és Új-Zéland női ENN-es örökmérlege pedig ezen sorozatot is beleszámolva úgy néz ki, hogy 57 mérkőzésből 22-t nyert India, 34-et Új-Zéland, 1 pedig holtverseny lett.