Az új-zélandi teszt sem tartott öt napig

2024. december 1. – Szerző: Krikettgalaxis

Szinte már csak az volt a kérdés a christchurchi teszt negyedik napján, hogy nagyon gyorsan lesz meg az angol győzelem, vagy Új-Zéland még el tudja húzni sokáig. Végül olyan közepesen el tudták húzni, de Anglia győzelmét nem fenyegette veszély.

London látképe (illusztráció)London látképe (illusztráció)

A kép licence: közkincs / szabadon felhasználható

Amikor az ember megy valahova, és tudja, hogy majd ugyanezen az úton vissza is kell mennie, akkor minden egyes lépés két lépéssel hosszabbítja meg a teljes utat, hiszen visszafelé is annyival több lesz. Sokszor valami hasonló a helyzet a krikettben is: minden egyes ponttal, amit az egyik csapat szerez, meghosszabbodik a kergetés is – és ez különösen igaz az olyan helyzetekre, mint a mai. Új-Zéland tegnap már 6 kaput elvesztett, viszont előnyük alig haladta meg a nullát, így az nem is igazán volt kérdés, hogy nem nyerhetik meg a meccset, csak az, hogy mikor. Benne volt a lehetőség, hogy nagyon hamar elfogynak ma reggel, és akkor a kergetés is nagyon rövid lesz, de minden egyes pont viszont, amit szereztek, kétszeresen nyújtotta el a találkozó hosszát.

Tegnap 49 játszma telt el a 3. játékrészből, az állás 155/6 volt, a pályán pedig Daryl Mitchell volt bent 31 ponttal, Nathan Smith pedig 1-gyel. Szép, felhőtlenül napos idő, 25 fokos hőmérséklet és teltházas lelátók fogadták őket – igazán kellemes körülmények! A tegnap este visszafogott Smith ma máshogy kezdett: többek között két egymás utáni négyessel az 51. játszmában, és hamarosan máris 21 futáson találta magát – ám az 57. játszma dupla csapást hozott Új-Zéland számára. Az elejétől fogva próbálkozó Brydon Carse előbb Smitht ejtette ki LKE-vel, majd ugyanúgy az új embert, Matt Henryt is: a dobónak ez lett első ötös zsákmánya tesztpályafutása során! Már csak két ütőst kellett volna kiejteni, hogy vége legyen: a sorvég azonban megint csak nagy kihívást jelentett az angoloknak, ahogy mostanában már oly sokszor – igaz, Mitchell még ott volt, és ő azért nem nevezhető sorvégnek. Az 58. játszmában Ben Stokes dobott, de 3 labda után úgy nézett ki, valami nincs rendben vele, és elhagyta a pályát – nem derült ki, mi volt a baj, de később azt közölte, csak elővigyázatosságból jött le, nincs komoly baja. Aztán pedig még ugyanebben a játszmában az ütős Tim Southee-hez is kijött az orvos: neki meg a sisakját találta el egy rövid labda, de szerencsére a játékosnak nem lett baja. Apropó, Southee. Mint pár napja is említettük, ő az a dobó, akinek a világon a legtöbb teszthatosa van: már a 100-hoz közelít, viszont tudjuk, hogy ez után a sorozat után visszavonul. Nagy kérdés volt, hogy ma tud-e lefaragni a még 100-ig hátralevő 7-es hiányból valamennyit: a válasz pedig az lett, hogy tudott, méghozzá kettőt is! A 60. játszmában Gus Atkinsont ajándékozta meg két maximummal, 95-re följőve, de aztán tovább nem jutott: Atkinson viszonozta neki az ajándékot, és kiejtette őt (megint nagy ütőssel próbálkozott, de a mélységben elkapták). Az utolsó társulásban Mitchell és a 11. rendű William O’Rourke nagyon szépen megosztotta a munkát, ahogy azt ilyenkor kell: előbbi gyűjtögette a pontokat, amikor tudta, utóbbi pedig az angolok számára igen bosszantóan jól védekezett. Végül ők ketten még több mint 40 (!) újabb futást tudtak hozzátenni – ebből 5 volt O’Rourke-é. Aztán a 75. játszmában csak kiesett Mitchell is, és 103-as új-zélandi vezetésnél véget ért a játékrész. Ezt az utolsó kaput is egyébként Carse szerezte, akinek összesítésben a 10-es zsákmány is meglett: utoljára idegenben ilyenre angliai dobó 2012-ben volt képes!

A játékrészek közti szünet egyben ebéd is volt, így az utolsó negyedet már nem kellett megszakítani. Hiszen az angolok nem nyújtották el teáig: szinte Húsz20-as módban álltak neki a kergetésnek. Az egyik nyitó, Zak Crawley még nem: ő 8 labda után 1 ponttal esett ki, de utána a többiek mind nagy aránnyal ütve masíroztak előre. A 3. játszmától kezdve egy kivétellel minden játszmában volt legalább egy határesemény, de például a 7-edikben 4 is volt, és többször 3 is... Crawley-n kívül Ben Duckett, Jacob Bethell és Joe Root került még sorra: ők mindannyian ütöttek pontosan egy hatost, amellett pedig hárman együtt 15 négyest, így a kergetés mindössze 12.4 játszma alatt meglett. Bethell egyébként most szerezte meg első teszt-50-esét, Root pedig a világ legeredményesebb 4. játékrészbeli pontszerzőjévé lépett elő időközben.

A tesztvébé szempontjából egyébként ez az angol győzelem nekik már nem számít, esélyük úgy sincs, viszont Új-Zéland esélyei jelentősen lecsökkentek a döntőbe jutásra. Lényegében most már csak India, Ausztrália és Dél-Afrika verseng komolyan.


Alapból nem látható kép
×