Megerőltetés nélkül verte Banglades Írországot női ENN-ben
2024. december 2. – Szerző: Krikettgalaxis
Életben tartotta közvetlen világbajnoki kijutási reményeit a bangladesi női válogatott, miután mind a három meccsükön könnyedén verték Írország csapatát. Az európaiak így maradtak a tabella legalsó fokán.
A kép licence: közkincs / szabadon felhasználható
A hárommeccses sorozatra a 2022–2025-ös ICC-bajnokság keretein belül került sor. Erről a tornáról közvetlenül ki lehet jutni a 2025-ös vébére: igaz, ehhez az első 6-ban kell végezni a 10 közül, és hát éppen Banglades és Írország volt ez előtt a forduló előtt a két utolsó helyezett. A házigazda bengáliak azonban tudták: ha itt sikerülne 3–0-ra nyerniük, még egészen kézzelfogható esélyük maradna bekerülni az első 6-ba.
Az első találkozón Banglades az ütést választotta, majd nyitó párjuk, Fárdzsáná Hak és Mursidá Khátun igen óvatos játékkal közel 20 játszmán át bent tudott maradni – viszont ezek alatt csak 59 pontot gyűjtöttek be. A következő párt Hak és Sármin Áktár alkotta, és ők is körülbelül ugyanilyen hosszan bent voltak együtt – de most már folyamatosan növelték a pontszerzési sebességet. Áktár végül közel 100-ig jutott, több mint 100-as ütési aránnyal, és az őt követő néhány játékos is hozzátett jópár hasznos futást, így a csapat 252/4-ig jutott el. Írország a második félidőt pont ellentétesen hozta le: az elején voltak jobbak, majd lelassultak. Időarányosan Bangladesnél is jobban haladtak egészen a félidő feléig, de utána kereszteződött a grafikonjuk – ráadásul eddigre már igen sok ütőst el is vesztettek a vendégek, köztük négyet nulla ponttal. Olyan sokat, hogy még a 29. játszma végét sem érték meg és még csak a 100 pont sem lett meg nekik összesítésben. A dobók közül Szultáná Khátun volt a legeredményesebb, aki 3 ellenfelét búcsúztatta, és a gazdálkodása is jó alacsony volt.
A második meccsen Írország döntött az ütés mellett, és mindjárt az első játszmában kaptak is 5 pontot a bengáliakat érő valamilyen büntetés miatt, de sajnos nem találtuk meg, hogy miért. Valószínűleg egy földre lerakott sisakot talált el a labda (ez szokott lenni a leggyakoribb ok), de nem tudjuk, hogy most is ez volt-e. Ezen azonban nem múlt semmi, mert az ütősök ma sem voltak a helyzet magaslatán: Amy Hunter ugyan 68-ig eljutott, de egyrészt lassan, másrészt mások ennek legfeljebb nagyjából a felét, de inkább kevesebbet teljesítettek, és a játékrész legvégét kivéve még nála is jóval kisebb aránnyal ütve. Az összes dobó gazdálkodása 6 alatt maradt, de majdnem mindenkié 5-nél, sőt, a többség 4-nél is kisebb volt, így Írország csak 193-at ért el. A kergetés során nem siettek különösebben a bangladesi ütősök sem, de azért bőven jobbak voltak, mint ellenfeleik: a nyitó Fárdzsáná Hak 50-est szerzett, és a 3. és 4. rendű Sármin Áktár és Nigár Szultáná is elérte a 40-et, utóbbi ráadásul 100 fölötti aránnyal. És mivel a következő pár ütős sem volt rossz, összesítésben 37 megmaradó labdával lekergették a viszonylag alacsony célt.
A harmadik mérkőzésen újra az írek ütöttek először, de nem csak ezért alakultak hasonlóan a dolgok, mint az előző alkalommal. Hanem mert például megint csak egy ír ütős volt, aki 50 fölé jutott (ezúttal Gaby Lewis), és a többiek most is csak legfeljebb nagyjából az ő pontszámának felét teljesítették, de inkább kevesebbet. Írország most is kihúzta ugyan az 50 játszma végéig (bár az utolsó dobásból kiesett a 10. emberük is), de most még kevesebb összpontszámot hoztak össze, mint múltkor: csupán 185-öt. A legjobb bengáli dobó Fáhimá Khátun volt 3 kapuval, a legjobb ütősük pedig Sármin Áktár, aki Mursidá Khátun gyors kiesése után Fárdzsáná Hakkal egy nagyon jó társulást alkotott: szinte a teljes célt ők ketten vadászták le, még ha nem is száguldó sebességgel. Amikor Áktár 72-vel kiesett, már csak alig több mint 30 futás hiányzott a győzelemhez, és mivel idő még volt bőven, ezt a többiek simán teljesítették is.
Banglades ezzel 19 pontra jött föl a tabellán, megelőzve a Karib-térséget és a már minden meccsét lejátszott Pakisztánt. Érdekes módon Új-Zéland csak egyetlen ponttal áll előttük, és még mindkét csapatnak 3–3 meccse hátravan: mivel Új-Zéland az erős ausztrálokkal találkozik, Banglades pedig a karibiakkal, így akár még az a meglepő eredmény is könnyen előfordulhat, hogy a bengáliak a végén meg fogják előzni Új-Zélandot! Jövő januárban meglátjuk.
A mostani két résztvevőnk közti női ENN-örökmérleg ez után a sorozat után úgy néz ki, hogy most már 9-szer találkoztak egymással, ebből 6-ot nyert meg Banglades, 1-et Írország, kettő pedig eredmény nélkül zárult.