Ausztrália története legnagyobb vereségét mérte Srí Lankára
2025. február 1. – Szerző: Krikettgalaxis
Tegnap még úgy nézett ki, Srí Lanka akár a döntetlenért is síkra szállhat (főleg ha az időjárás is kisegíti őket), ehhez képest már ma vége lett a mérkőzésnek: Ausztrália egy játékrésszel és 242 futással nyert, ami nekik a 4. legnagyobb győzelmük, Srí Lankának viszont a legnagyobb veresége lett...
![Ausztrál zászló (illusztráció) Ausztrál zászló (illusztráció)](/kepek/nagy/k71.jpg)
A kép licence: közkincs / szabadon felhasználható
Ausztrália óriási fölényben játszott eddig a harmadik napon, de azért az időjárás egy kicsit csak rájuk ijesztett: tegnap például eső miatt a teljes ebéd utáni időszak elmaradt, így 3 nap után is még csak ott tartottak, hogy a második játékrészben 5 ütőst tudtak kiejteni, vagyis még ha a továbbjátszást ki is kérik (az nem volt nagy kérdés, hogy erre lesz-e lehetőségük), akkor is még 15 kaput kellett volna szerezniük két nap alatt – úgy, hogy mára is esőt jósoltak.
De szerencséjükre (és a semleges szurkolók szerencséjére) reggel még ragyogó idő köszöntötte a résztvevőket. A játék ma is picit korábban, már 9:45-kor elkezdődött, így legalább negyed órát visszanyertünk a tegnapi sok elveszett órából. A pályán a kezdéskor a 3. rendű, már 63-nál tartó Dinés Csandimál volt bent, valamint, mivel Csandimál több társat is elvesztett maga mellől, a 7. rendű Kuszal Mendisz, aki ekkor 10-zel rendelkezett – és aki az utolsó vérbeli ütős volt a rendben. A csapat összpontszáma 42 játszma után 136/5 volt, de ez talán kevésbé is fontos: a fő kérdés úgyis az volt, hogy Ausztrália megnyeri, vagy Srí Lanka valahogyan kihúzza-e döntetlenre. Természetesen dobni ma is két pörgető jött be: Matthew Kuhnemann és Nathan Lyon. Az ütősök ellenállása jól kezdődött, de csupán 6 játszmáig tartott ki, ezek után pedig gyors összeomlás indult meg. A 49. játszma elején egy jól megtervezett mezőnyfelállítással sikerült elkapni Mendiszt, aki pont a határtól 15 méterre állított keresztláb közelébe felsőélezte Kuhnemann labdáját. A következő játszma pedig megpecsételte a Srí Lanka-iak sorsát, legalábbis ebben a negyedben: most már nem egy társat vesztett maga mellől Csandimál, hanem ő maga búcsúzott, Lyon pörgetése ugyanis LKE-t érően találta el őt egy elrontott fordított söprés közben, és a videóbíró sem mentette meg őt. Innentől pedig már igazán nem volt nehéz a sorvéget ledarálni az ausztráloknak: Kuhnemann újabb kettő, Lyon pedig újabb egy kaput szerzett, minden hátralevő játszmában egyet-egyet, így 165-ös Srí Lanka-i pontszámmal véget is ért a játékrész.
Mostanában elég nagy divat lett, hogy egy csapat nem kéri ki a továbbjátszást, főként azért, hogy pihentesse a dobóit. Ezúttal viszont a tegnapi eső miatt éppen eleget pihenhettek az ausztrál dobók, és mint írtuk, az időjárás mára is fenyegetett, így teljesen kézenfekvő döntés volt, hogy ők igenis éljenek a lehetőséggel: persze éltek is.
A harmadik játékrészt így ismét Osadá Pranándu és Dimut Karunáratna kezdte, az ausztráloknál pedig az egyik végről a gyors Mitchell Starc, a másikról a lassú Todd Murphy nyitott. Starc pedig ismét megmutatta, hogy még egy ilyen pályán is jól jöhet, ha van egy-egy sebes dobó a tarsolyban: a 3. játszma elején ugyanis ő volt máris eredményes, amikor egy begörbülő bombával egyértelmű LKE-be csapdázta Pranándut – nem is igazán értjük, minek kértek ki rá a hazaiak videózást, mert annyira egyértelmű volt. Így aztán Csandimál szinte pillanatokkal azok után, hogy kiesett az előző negyedben, most máris jöhetett vissza ütni... A következő játszma aztán Murphy számára is elhozta a nagy pillanatot: az előző játékrészben ő még kimaradt a jóból, de most végre csatlakozott a kapuszerzők táborához: Karunáratna teljesen benézte a labdát, hagyta menni, pedig az pont a kapujára tartott... De Csandimálon sokáig ezúttal sem tudtak kifogni a dobók: Anydzseló Mattijússzal szép és eredményes játékba kezdtek, és csak a 11. játszmában érkezett el az első igazi veszély ellenük. Az viszont egészen hihetetlen volt: Kuhnemann dobását Mattijúsz először a saját lábára élezte, onnan Alex Carey kapushoz pattant, aki, mivel máshogy nem érte el, belerúgott, végül Beau Webster elkapta – csakhogy a videóbíró kisütötte, hogy a rúgás előtt leért a földre, így akkor ez semmi. A 18. játszmáról már előre lehetett tudni, hogy ebéd előtt ez lesz az utolsó, így már csak ezt kellett volna kihúznia Srí Lankának a lélektani előnyhöz: de nem sikerült. Csandimál a rövid belsőhöz piszkálta a labdát, de elsőre úgy nézett ki, hogy a lábáról pattant oda. Az ausztrálok viszont mást láttak: szerintük előbb a kesztyűjét is érintette, ezért videózást kértek, és igazuk lett! Így Csandimál most 31-gyel búcsúzott, és akkor rögtön meg is tartották az ebédet. Az állás 75/3 volt. Érdekesség, hogy így tehát Lyon egy játékmeneten belül kétszer is kiejtette Csandimált: ilyen most fordult elő a világon 6. alkalommal 1877 óta!
Szünet után Kamindu Mendisz csatlakozott Mattijúszhoz, és bár volt ellene hamar egy szűz játszma is, de aztán meg volt olyan is, hogy egymás után egy 4-est és egy 6-ost ütött. A 24. játszmában (végre? – kinek a szempontjából?) az ausztrálok is elkövettek egy hibát, méghozzá ugyanazt, amit a meccs elején Srí Lanka kétszer is: nem kértek ki videózást egy olyan esetben, amikor pedig igazuk lett volna és kiesett volna az ütős – ezúttal Mattijúsz LKE-ből. De nem sok múlt ezen, mert a következő játszmában Mendisz elhibázott egy nagy ütést (szinte pontosan ugyanúgy, mint Head az első játékrészben), és a mélységi középpályán elkapták, még egy játszmával később pedig Mattijúsz is a rövid belsőhöz kesztyűzött egy labdát: 114/5, és a döntetlen reményei szinte teljesen szétfoszlottak. Azért Dhanandzsaja da Szilvá és Kuszal Mendisz kitartott még valameddig – először is a 33. játszmáig, amikor a bíró LKE miatt kiküldte Mendiszt, ám ezt még megúszta az ütős, mert a videóbíró addig-addig nézegette a képeket és a vele nem egészen összhangban levő rezgésérzékelős eredményeket, amíg arra a következtetésre nem jutott, hogy talán Mendisz beleért az ütővel a labdába. A 35. játszma egy kis változatosságot is hozott a dobójátékban: megpróbálkozott Travis Head, a részidős pörgető is, de ez csak egy rövid epizódszerep volt ezúttal, eredmény nélkül. Hozott viszont eredményt ismét Kuhnemann: a jól haladó Da Szilva elrontott ellene egy emelést, így elkapták a kapitányt – a kapuk pedig megint párban születtek, mert a következő játszmában meg Mendisz is búcsúzott, méghozzá egy elég furcsa módon: kijött a vonal elé, majd elvesztette egyensúlyát, megbotlott, Carey pedig leverte a kaput, de nem volt egyértelmű, hogy a labda érintkezett-e a kesztyűjével, amikor a leverés történt, mert úgy nézett ki, lehet, hogy a keze és a mellkasa közé volt szorulva – végül a videóbíró megállapította, hogy érvényes a dolog: 187/7. Sőt, itt most három kapu jött egy csokorban, mert két játszmával később Prabhát Dzsajaszúriját is kidobták: most már azt lehetett hinni, itt a vége, és semmi érdekes nem lesz ma már. Azért még lett, ha nem is a végeredményt illetően: Dzsefri Vendarszi teljesítményéről van szó. Miközben utolsó társai alig gyűjtöttek be pár futást, ő 9. rendűként 47 labdából 7 négyest és 2 hatost szerzett, élete első teszt-50-esét is begyűjtve – aztán a következő labdából Kuhnemann kiejtette, és itt volt a meccs vége.
Ausztrália 1 játékrésszel és 242 futással nyert, ami a valaha volt 4. legnagyobb tesztgyőzelmük lett, míg Srí Lanka megdöntötte a legnagyobb vereségük rekordját: az eddig 1 játékrész és 239 futás volt, 2017-ben. A tesztvilágbajnokság tabelláján, bár már nem számított semmit, Ausztrália maradt a második, viszont Srí Lanka lecsúszott a 6. helyre Anglia mögé.