A nőknél Új-Zéland jól kezdte a mai napot
2025. március 9. – Szerző: Krikettgalaxis
Izgatottan készül Új-Zéland a férfiak Bajnokok Trófeájának döntőjére, de azért ráhangolódásként ettől függetlenül a női válogatottjuk is befejezett ma egy felkészülési ENN-sorozatot Srí Lanka ellen. A három meccsből egy eredmény nélkül végződött, a másik kettőt, közülük az egyiket ma, ők nyerték.

A kép licence: közkincs / szabadon felhasználható
Már tavasz van, és ősszel jön a női ENN-világbajnokság. Igaz, hogy a 8 résztvevőből kettő még nem is ismert (egy hónap múlva kezdődik az utolsó selejtező), de akik már kijutottak, azoknak már most érdemes elkezdeni a felkészülést, akár új emberek kipróbálásával, akár a régiek formába hozásával, és ráhangolódással erre a formátumra. Ezek közé a már kijutott csapatok közé tartozik Új-Zéland és Srí Lanka is, akik most három ENN-en csaptak össze egymással.
Az első mérkőzést Napierben rendezték, és máris öt újonc mutatkozott be a két válogatottban, ráadásul mind az öten olyanok, akik még más formátumban sem léptek pályára a nemzetközi színtéren. Srí Lankánál Manudi Nánájakkára, a mindenes és Csétaná Vimukti, a dobó volt ilyen, Új-Zélandnál pedig Emma McLeod, a mindenes, Polly Inglis, a 28 éves kapus és Bree Illing, a dobó. Egyelőre azonban nem mindegyiküket figyelhettük meg, hogy milyen: 37 játszma sem telt el az első félidőből, és eső miatt megszakadt a játék, majd egy bizonyos mennyiségű várakozás után le is fújták a meccset. Ez alatt a közel 37 játszma alatt Srí Lanka ütött, méghozzá elég vegyesen: a WPL-ből (valószínűleg) csalódottan, kapott játéklehetőség nélkül távozott Csamari Atapattu például ma nagyon rosszul teljesített, de Nánájakkára bemutatkozása sem sikerült szépre – viszont például Harsitá Szamaravikrama (bár nem túl gyorsan, de) eljutott 66 futásig is, és még csak ki sem esett. Az új-zélandi újoncok közül viszont Illing máris két kapuval köszönt be, és Inglis kapusnak is volt egy elkapása. Az állás, amikor félbeszakadt a találkozó, 147/5 volt, ami nem tűnik túl jó eredménynek Srí Lanka-i szempontból, de ki tudja, amíg nem láttuk, hogyan üt Új-Zéland, nem alkothatunk megalapozott véleményt. Márpedig azt már sosem tudjuk meg, mi lett volna, ha...
A második találkozóra már Nelsonban került sor, és itt már nem zavart be az időjárás. Új-Zéland az ütést választotta, és eleinte igen lassan haladtak vele, néhány emberüket hamar el is vesztették, majd néhány jobb játszma után a második erőfölény elején (a 11. játszmától) ismét visszalassultak (két szűz játszma is volt). Bár ekkor már a pályán volt Maddy Green is, aki később a legjobb mai ütőssé vált – de még nem ekkor. Az igazi gyorsítás a 39. játszmában kezdődött el, amikor Green vezérletével hirtelen elkezdett növekedni a csapat összesített pontaránya: na nem azért, mert esetleg rengeteg határt ütöttek volna, hanem inkább azért, mert nagyon kevés nullás labda volt ebben az időszakban. Green végül a legutolsó dobásból esett ki (kifutották), éppen 100 futás megszerzése után, Új-Zéland pedig összesen 245-ig ért el. A kergetés pedig olyan igazi lendületet sosem tudott venni. Igaz, hogy a lassú új-zélandi kezdés miatt Srí Lanka sokáig időarányosan jobban állt ellenfelénél, és a 3. rendű Harsitá Szamaravikrama 59 futásig is eljutott, de úgy a félidő felétől elkezdett lefelé konyulni a grafikonjuk, és a 30. játszma után egyre több és több kaput is elvesztettek – nem utolsósorban Hannah Rowe-nak köszönhetően, aki 4-es zsákmányig jutott. Így a vége nem lett izgalmas, 78 futással Új-Zéland diadalmaskodott.
A harmadik összecsapás sok tekintetben hasonlított az előzőre, kezdve azzal, hogy ez is Nelsonban volt, és folytatva azzal, hogy a hazaiak megint az ütéssel való kezdés mellett döntöttek. De az például egy különbség volt, hogy ezúttal nem kezdtek olyan lassan: a Suzie Bates–Georgia Plimmer pár a 22. játszmáig együtt volt bent, és addigra, mire Bates kiesett, már 108 futásnál tartottak. Egy újabb gyors kiesés után a következő pár ütős mind hasznos huszon- meg harmicvalahány pontokat szerzett, viszont Plimmer nagyon sokáig menetelt, és ma ő hozott egy százast a csapatnak. Így hiába Szugandiká Kumári három kapuja, Új-Zéland ezúttal 280-at teljesített. A második félidő ezúttal is eléggé lassan ment a vendégeknek, és mivel most Új-Zéland kezdése nem volt rossz, ezért Srí Lanka szinte sosem állt időarányosan jobban. Az viszont megint csak hasonlított az előző meccsre, hogy sok volt az alacsony pontszám náluk, és csak kevés igazán elfogadható volt: ezúttal Kavisá Dilhári és Nilaksiká Szilvá jutott el 45–45-ig. De a végén ugyancsak gyorsan vesztek el a kapuk, így, bár kihúzták a 49.6-ig, de csak 182 lett az összeredményük, azaz majdnem 100 futással kikaptak.
A két válogatott közötti női ENN-es örökmérleg ezek után még jobban Új-Zéland felé húz: most már 16-ból 13-at nyertek ők, kettőt Srí Lanka, és 1 eredmény nélkül végződött.