Jót küzdött egymással semleges pályán Afganisztán és Banglades
2024. november 11. – Szerző: Krikettgalaxis
Három, eléggé kiegyenlített egynapos meccsen mérte össze erejét az Arab Emírségekben Afganisztán és Banglades. Az elsőt az afgánok, a másodikat a bengáliak nyerték, a harmadik pedig újabb, ezúttal viszonylag szoros afgán győzelmet hozott.
A kép licence: közkincs / szabadon felhasználható
Jövő év elején újra megrendezik a Bajnokok Trófeája nevű tornát, ami egyfajta mini-világbajnokságnak
is beillik. Érdekes módon, míg például Srí Lanka vagy a Karib-térség lemaradt róla, addig Afganisztán és Banglades ott lesz: bár Afganisztán annyira nem is meglepő, hiszen sok szép eredményt értek el mostanában – a gyengélkedő Bangladesnek meg pont a tavalyi vébén viszonylag kijött a lépés, 8-adikak lettek, és ezzel jogot szereztek az indulásra. Így ez a mostani sorozat mindkettejük számára jó felkészülést jelenthetett.
A helyszín az Egyesült Arab Emírségek, azon belül is Sardzsa volt, ami Afganisztán számára ismerős lehet: ez amolyan nem hivatalos hazai pályájuknak számít, olyan gyakran lépnek fel itt. Ezzel szemben Banglades utoljára 1995-ben játszott itt ENN-t, azóta csak pár NH20-on szerepeltek itt. Szintén nem volt jó előjel számukra, hogy Nászum Áhmed és Náhid Ráná vízumproblémák miatt a sorozat elejéről lemaradt... Csakúgy, mint Litan Dász, aki már egy ideje lázas betegséggel küszködött.
Az első találkozón az ütést választó afgánok egy ütős újoncot avattak: azt a Szedikulláh Atalt, aki NH20-ban már volt válogatott, de az elmúlt hetekben a feltörekvő válogatottak Ázsia-kupáján 50-játszmás krikettben is olyan kiemelkedőt alkotott, hogy muszáj volt behívni a fő
válogatottba is. Most azonban nem róla szólt a mérkőzés, ugyanis csak 21 futásig jutott – igaz, azért annyira nem rossz az elsőre, főként úgy, hogy a tapasztalt magas rendű társai jócskán lemaradtak tőle. Ugyanis Banglades már 10 játszma alatt 4 afgánt is kiejtett, miközben azok még csak 36 pontnál jártak... Hasmatulláh Sáhídí 50-ese, majd később Mohammad Nabí 84 pontja, megspékelve a 9. rendű Nángiálái Kharoti 27-jével a végén azonban viszonylag jól kihúzta őket a csávából, és 235-ös elért eredményükkel legalább volt már mit védeniük a második játékrészben. A bangladesi dobók közül egyébként Tászkin Áhmed és Musztáfidzsur Rahmán is négyes zsákmánnyal végzett: ilyen most fordult elő először, hogy Bangladesnél ENN-ben két gyors dobó is 4 ütőst ejtsen ki. A kergetés során bár a bengáliak is hamar elvesztettek egy ütőst, de aztán nem haladtak olyan rosszul – egészen a 26. játszmáig, amikor is már 120/2-re álltak, és igen jó esélyeik látszottak a győzelemre. De ekkor egy hatalmas összeomlás következett: a maradék 8 kaput úgy vesztették el gyors egymásutánban, hogy mindössze 23 újabb pontot gyűjtöttek közben! Ez elsősorban Alláh Mohammad Gazanfarnak volt köszönhető, aki összesen 6-ot búcsúztatott a félidő során, így 18 éves korával a harmadik legfiatalabb dobó lett a világon, aki ENN-ben hatos zsákmányt ért el. Mindezek összességeként pedig Afganisztán sima, 92 futásos győzelmet aratott.
A második meccsen máris megtörtént a visszavágás. Banglades ezúttal Musfikur Rahim nélkül volt kénytelen kiállni, akinek az előző meccsen kapuskodás közben eltörött az ujja, így ma Dzsáker Álí állt be a karók mögé – neki ez volt élete első ENN-meccse. Az előző alkalommal bejött az ütéssel való kezdés az afgánoknak, így most Banglades is azt választotta. Ez pedig sokkal jobban ment nekik, mint múltkor: az első emberük, aki 1-számjegyű eredménnyel búcsúzott, a 6. rendű volt, közben pedig Nádzsmul Hoszen Sánta 76-ig is eljutott. Dzsáker Álí bemutatkozása is remekül sikerült: ő ugyan csak
37 pontot szerzett, de egyrészt az sem túl kevés, másrészt ő volt a leggyorsabb az egész csapatból, hiszen ezt az eredményt 137-es átlaggal érte el. Összességében a bengáliak 252-vel végeztek, pedig nem sokkal a vége előtt még akár az is benne volt, hogy a 230-at sem érik majd el – csak a haláljátszmák rosszul sikerültek Afganisztánnak. Őket legfeljebb az vigasztalhatja, hogy fiatal tehetségeik, Gazanfar és Kharoti ezúttal is kiváló volt a meccs korábbi szakaszaiban. Bangladesnek ez alkalommal a dobás is jobban sikerült: bár a 29. játszmában, 118/2-nél még jónak érződött az afgánok helyzete, de akkor hirtelen kiesett három ütős (köztük egy csúnya keveredés után kifutással a már 50 fölött járó Rahmat Sáh), innentől pedig nem csak a szükséges pontarány kezdett el egyre jobban emelkedni, de újabb és újabb emberek is búcsúztak, és végül 68 futással Banglades megnyerte a meccset – történetük során először ezen a pályán.
A harmadik mérkőzésen csak Banglades összeállításával kapcsolatban voltak érdekességek: Nádzsmul Hoszen Sánta múltkor összeszedett ágyéksérülése miatt kihagyta, Tászkin Áhmedet pihentették, míg Náhid Ráná most debütált ENN-ben. A játék ugyanazon a pályán, de egy friss sávon zajlott, ahol a bengáliak az ütést választották. Az afgánoknál ezúttal nem a fiatal dobók, hanem a valamivel (és jóval) rutinosabbak kezdték jól a meccset: 15 játszma alatt már 4 ütőssel is végeztek. Utána azonban Mehedí Hászán Mirádzs és Máhmudulláh Rijád igen szívós játékba kezdett: több mint 30 játszmán keresztül nem tudták őket kiejteni. Igaz, hogy nem voltak túl gyorsak sem a pontszerzésben, de azért nekik köszönhetően csak följött a csapat a végére 244-ig, miközben egyébként Azmatulláh Omarzí négyes zsákmányig jutott, Máhmudulláh pedig 98 futásig (pedig az utolsó játszmában több esélye is megvolt neki a 100-asra...) Afganisztánnál viszont mindjárt az elejétől fogva volt egy stabil ütős: Rahmánulláh Gurbáz, akivel közel 39 játszmán át nem bírtak: ő el is jutott a 100-asig, ami pályafutása során már a 8. volt, pedig még csak 46 játékrészt játszott, így a világon a 3. leggyorsabban érte el ezt a 8-as számot. Rajta kívül Omarzí emelkedett még ki, aki ütésben is remekelt és 70-neskivel végzett. Nem sokkal a vége előtt még teljesen kiegyenlített volt az állás, de aztán pár afgán határ az ő javukra döntötte el az eredményt, és 10 megmaradó dobással nyertek.
Ami az örökmérleget illeti: férfi ENN-ben még mindig Bangladesé az előny, hiszen az eddigi most már 19 találkozóból 11-et nyertek ők, míg csak 8-at Afganisztán.