Véget ért a világtörténelem legrövidebb tesztje
2024. január 4. – Szerző: Krikettgalaxis
Mindössze két napra, azon belül pedig 642 dobásra volt szükség, hogy befejeződjön a teszt Dél-Afrika és India között: ez lett a valaha volt legrövidebb (eredménnyel végződő) tesztmeccs. India mostani győzelmével döntetlenre mentette a kétmeccses sorozatot, és élre állt a teszt-vb tabelláján.
A kép licence: közkincs / szabadon felhasználható
Tegnap már sejteni lehetett, hogy ez a teszt nem mindennapi rekordok megdöntésére esélyes: az első napon ugyanis 23 kapu veszett el, így már bőven bent jártunk a harmadik játékrészben, mire vége lett a napnak. Az egykori kiváló játékos, Shaun Pollock ma reggel is megvizsgálta a pályát, és a tévéseknek elmondta: nem érzi, hogy túlzottan megváltoztak volna a körülmények...
És ez hamar be is bizonyosodott. Nem ez a meccs lett volna, ha nem születik mindjárt kapu a nap első játszmájában: ezúttal Dzsaszprít Bumráh volt eredményes David Bedingham ellen. Aztán hamarosan újabb három kaput írhattunk Bumráh neve mellé, a tegnapival együtt így már ötnél járt ebben a játékrészben: Ázsián kívüli pályán neki ez már az 8. ötös zsákmánya lett, így már csak Kapil Dev jár előtte ebben a mutatóban. De míg Devnek a 9-hez 45, addig Bumráhnak a 8-hoz mindössze 28 teszt is elég volt!
A változatosság kedvéért a következő kaput viszont már Mohammad Szirádzs szerezte, az áldozat pedig nem volt más, mint a nyitó (!) Aiden Markram. Akit bízvást nevezhetünk a nap hősének Bumráh mellett, hiszen az elejétől fogva kitartott, 17 négyest és 2 hatost ütve pedig még a 100 pontot is átlépte: egy olyan talajon, amikor, emlékezhetünk, az első játékrészben az egész csapat csak 55-öt szerzett.
A negyed lezárásaként még (először a meccsen) Prasziddh Krisná is feliratkozott a kapuszerzők listájára, végül Bumráh a hatodikját is begyűjtötte, így Dél-Afrika 176 ponttal zárt, 79-es célt állítva fel az utolsó játékrészre. Ezzel együtt az ebédszünet is elérkezett.
Izgalmas kérdés volt, hogy milyen hozzáállással jön ki India, hogy megostromolja ezt a 79-et. Eddig nagyon úgy tűnt, a védekezés senkinek nem jött be, viszont a bátorság sokszor kifizetődött. És igen, így gondolták ezt az indiai ütősök is, és nekiálltak támadni a dobókat, valóban szép számmal termelve a határokat (a legtöbbet, hatot, Jasaszví Dzsájszvál). Így mindössze 12 játszma alatt sikerült a kergetés, és az, hogy elvesztettek ezalatt 3 kaput, valószínűleg a legkevésbé sem zavarta őket. És a dél-afrikaiaknak is bizonyára mindegy volt, hogy Tony de Zorzi elejtett egy elkapást Rohit Sarmá ellen: ezen már nem sok múlt.
A mérkőzés tehát két nap, 642 dobás alatt lezárult: ennél rövidebb csak olyan teszt volt a világon, aminek döntetlen lett az eredménye: például a híres 1993-as esős meccs, az 1998-as kingstoni találkozó vagy a mindent felül- (alul-)múló csata az antiguai homokozóban, 2009-ben...
További statisztikai érdekesség, hogy Indiának ez volt az első tesztgyőzelme ebben a stadionban, és a második olyan győzelme (bárhol), ahol egyetlen ütősük sem ért el 50-est. Az is másodszor történt meg, hogy India két gyors dobója is hatos zsákmányt szerzett egy meccsen belül. És hogy Markram teljesítményéről is szóljunk: ő egyedül több mint 60%-át szerezte csapata pontszámának abban a bizonyos játékrészben, ami dél-afrikai rekord: az előző csúcs már több mint 100-éves! Ha pedig azt vizsgáljuk, hogy hányszoros különbség volt egy játékrészen belül a legmagasabb és a második legmagasabb pontszám között, akkor azt találjuk, hogy Markram 106-ja 8,83-szor annyi, mint Elgar 12-je: ebben a mutatóban ez a világ második legmagasabb értéke. Az első, 9,17 nem más alkalommal fordult elő, mint 1877-ben, a világ első tesztjén!
Most, hogy ez a mai mérkőzés véget ért, Dean Elgar ezennel elbúcsúzott a közönségtől és a nemzetközi pályafutástól, Dél-Afrika pedig elbúcsúzott a tesztvilágbajnokság tabellájának első helyétől – ahova éppen India jött föl ezzel a győzelemmel.