A világ legtöbb táján, ahol a krikett már korán megjelent, ott akkor jelent meg, amikor valamilyen formában a britek is feltűntek. Mongóliában egyéni utazásokon kívül soha nem jártak angolok, így aztán nem is csoda, hogy például a 21. század első éveiben lényegében még senki azt sem tudta ebben az országban, hogy mi az a krikett. De akkor jött egy helyi cselgáncshős, Battulga Gombo, és mindent megváltoztatott. Ma már Gombót a mongol krikett atyjának tartják.
2005-ben az ausztráliai Melbourne-be látogatott, ahol felesége éppen akkor tanult. Itt már az utcán is lépten-nyomon találkozott a krikett nyomaival: a játék őt a gyerekkorából ismert matka nevű sportra emlékeztette, amit korábban is kedvelt, így nem csoda, hogy a krikett is hamar megtetszett neki. Főleg azok után, hogy a híres MCG stadionban megtekintett egy jótékonysági krikettmeccset is, amelyet egy korábbi szökőár károsultjainak megsegítésére rendeztek: ezek után egyre több információt keresett róla a világhálón, és a játék iránt érzett csodálata egyre mélyült – nem utolsó sorban a játék stratégiai jellege miatt, illetve hogy milyen fontos benne a csapatmunka és a fegyelem.
Hamarosan azon kezdett el gondolkodni, miképpen honosíthatná meg Mongóliában is ezt a sportot. 2007-ben megalapította a Mongol Amatőr Krikettszövetséget (MACA), ám akadt néhány kis
probléma: sehonnan sem kapott hozzá támogatást, nem volt megfelelő infrastruktúra a játékhoz – és nem volt elég játékos sem. Gombo így 2009-ben visszatért Ausztráliába, ahol Melbourne-ben elvégzett egy krikettedzői tanfolyamot: ezzel ő lett a világ első képesített mongol krikettedzője. Hazatérve sorra járni kezdte a fővárosban és környékén található iskolákat és árvaházakat, hogy megpróbálja minél több gyerek érdeklődését felkelteni. Ebben most már segítségére volt néhány indiai, ausztrál és brit barátja is, akik akkor Ulánbátorban éltek.
Néhány év alatt sikerült elérnie, hogy több százra nőtt azon gyerekek száma, akik elkezdtek krikettezni – ám rendes
pályájuk még ekkor sem volt sehol az egész országban. Csak 2014-re sikerült megszerezniük egy földterületet Ulánbátor déli szélén, ahol ki szerették volna alakítani az első mongol krikettpályát. Ehhez persze rengeteg anyagra és felszerelésre volt szükség, amelyek összegyűjtéséhez 2015-ben sikeresen elindítottak egy támogatókat kereső programot: 2016 tavaszára már mintegy 50 000 dollárnyi értékű pénz jött össze, így nyárra el is készült a pálya és néhány háló. Még ebben az évben újabb 150 gyerek kezdte el a sportot, 2017 végére pedig ez a szám 1000 fölé nőtt. Igaz, hogy közülük nem mindenki maradt is meg a krikettnél, de egy új, állandó edző segítségével 350-en heti rendszerességgel, komolyan edzettek, évente pedig már 2 beltéri és 2 kültéri tornára is sor került.
2018 egy fontos év volt számukra: márciusban a szövetség elhagyta a nevéből az amatőr
szót, májusban pedig hagyományaikra büszke mongol barátaink felavatták a pálya melletti különleges pavilont, amely egy jurtát formáz! A jurtát egyébként saját nyelvükön ger-nek, a jurta-pavilont pedig gervilon-nak nevezik, de talán magyarul használhatjuk rá a jurvilon szót is. A pályát egyébként Mongol Barátság Krikettpályának hívják, a jurvilon névadója pedig az Ojú Tolgoj nevű Kft., amely jelentős támogatást adott hozzá.
Ugyancsak 2018-ban nagy esemény volt, hogy a híres ausztrál krikettező, Alexandra Blackwell is elutazott Mongóliába, hogy megossza a helyiekkel a tudását. 2019-től a mongolok vidéken is elkezdték terjeszteni a krikettet, sőt, a kormánytól egy 1,78 hektáros területet is megkaptak a fővárostól nagyjából 640 km-re található Bajanhongorban, hogy egy második pályát is építsenek – ez azonban sokáig halasztódott. Ugyanebben az évben viszont egy nagyobb sikert is elkönyvelhettek: a mongol kormány felvette ezt a sportágat is a három évente megtartott országos gyermekolimpia
, azaz a Nemzeti Ifjúsági Játékok programjába. 2020-tól elindult az edzőképzés és új ligákat alapítottak.
2021 történelmi év volt Mongólia számára: hivatalosan is társult országként csatlakoztak a Nemzetközi Krikett-tanácshoz. Ezáltal a mongol válogatott hivatalos NH20-as meccsek játszására is jogosult lett: első mérkőzéseiket mind a férfiak, mind a nők a 2023-as Ázsia-játékokon játszották – igaz, aztán a közeljövőben nemzetközi színtéren semmi siker nem termett számukra, mindig minden mérkőzésüket elvesztették mindenki ellen.